Otomatik Kontrol Vanaları

Otomatik Kontrol Vanaları, içinden geçen suyun kendi basıncını kullanarak açma, kapama ve ayar yapan vanalardır. Aktuatör olarak kullanılan bir diyafram veya piston, efektif alanı suyun geçişini konrol eden klape alanından belli bir oranda daha büyük bir alana sahiptir ve çalışma basıncının aktuatöre etkime oranını ile kontrol edilirler. Bu kontrol pilot adı verilen hidrolik valfler ile yapılır.

Özelliklerine Göre Kontrol Vanası Tipleri:

 • Diyafram Aktuatörlü – Diyafram Kapamalı Vanalar (F tipi)
 • Diyafram Aktuatörlü – Klape Kapamalı Vanalar (Y tipi)
 • Piston Aktuatörlü – Klape Kapamalı Vanalar (G tipi)
 • Diyafram Kapamalı Plastik Vanalar (P tipi)

Uygulamalara Göre Kontrol Vanası Tipleri:

 • On/Off Açma ve Kapama
 • Basınç Düşürme
 • Basınç Sabitleme (Koruma) ve Relief
 • Pompa Kontrol (Yol Verme ve Yol Kesme Otomasyonu)
 • Koç Darbesi Önleme (Pompa İstasyonlarında)
 • Solenoid Kontrol (SCADA ve Otomasyon Uygulamalarında)
 • Seviye Kontrol (Su Depolarında Su Seviyesinin Kontrolu)
 • Kombinasyonları …. (Örn.: Basınç Sabitlemeli Pompa Kontrol, Basınç Düşürücülü Solenoid…)

Üretim talepleriniz için “Ürün Teklif Talep Formu“nu kullanabilirsiniz. Satış ekibimiz en kısa sürede iletişime geçecektir.

DRF TİPİ VANALAR
Diyafram Aktuatörlü – Diyafram Kapamalı Vanalar

DRF Tipi Vanalar içme suları ve tarımsal sulama sistemlerinde farklı kontroller için kullanılırlar. Temel vana 3 parçadan oluşur. Gövde, kapak ve özel diyafram. Vana içi ve dışı RILSAN (Nylon 11) kaplıdır. Bu kaplama, iç sürtünme kayıplarını minimuma indirirken, sessiz çalışmayı da beraberinde getirir. Ayrıca, korozyona karşı direnci arttırarak, kullanma ve içme suyunda güvenli bir kullanımı da garanti eder.

DRF tipi vananın güçlendirilmiş diyaframı; özel amaçlı, patentli tasarımı sayesinde dengeleyici bir yayın kontrol haznesinde diyafram üzerinde çalışma gereğini ortadan kaldırır. Gerekli yay kuvveti, diyaframın bu amaçla geliştirilmiş tasarımındaki lineer elastiklik ile sağlanır. Bu özel diyaframın kullanılmasıyla; Yay ve bağlantı parçaları gibi metal parçaların kontrol haznesinde diyafram üzerinde çalışması ve uzun vadede diyaframın aşınması nedeniyle, vananın hizmet veremez hale gelmesi riski tamamıyla ortadan kalkar.

Daha az çalışan parça adedi ile problem riski azalır.

Dengeli hassas regülasyon sağlayan bu amaçla tasarlanmış diyafram ile toplam 3 parçadan oluşan vana bakım ve onarım gerektirmez.

Anma Çapı DN50 – DN 350
Anma Basıncı PN10 – 25
Gövde GG25 Pik Döküm / GGG 40 Sfero Döküm
Flanş Standardı TS ISO 7005-2 / TS EN 1092-2
Boyutlandırma DIN 3202 – F4 / TS EN 558/1 – 14
Çalışma Sıcaklığı -10 °C … +80 °C
Boya Elektrostatik Epoksi Mavi

DRY TİPİ VANALAR
Diyafram Aktuatörlü – Klape Kapamalı Vanalar

DRY Tipi Vanalar içme suları ve tarımsal sulama sistemlerinde farklı kontroller için kullanılırlar. Diyafram Aktuatör takımı gövdeye bağlıdır. Dengeleyici mekanik yay gövde içerisinde değil aktuatör takımı içerisinde tasarlanmıştır. Bu şekilde akışkanın ana hareketine maruz kalmayan yay, akış ile gelen olası büyük parçaların (mekanik parça veya yosun, bez parçası gibi) takılıp sıkışarak vananın çalışmasına engel olmasına veya mekanik hasar vermesine engel olunmuştur. Aktuatör takımı tek parça olarak gövdeden ayrılarak servis verilebilir.

Vana içi ve dışı RILSAN (Nylon 11) kaplıdır. Bu kaplama, iç sürtünme kayıplarını minimuma indirirken, sessiz çalışmayı da beraberinde getirir. Ayrıca, korozyona karşı direnci arttırarak, kullanma ve içme suyunda güvenli bir kullanımı da garanti eder.

Teknolojik Avantaj:
Uzaklaştırılmış gövde duvarı, elastomer kaplı V-Port opsiyonlu kontrol klapesi, paslanmaz çelik klape yatağı ve özel kaplaması sayesinde vananın kavitasyon direnci ve ömrü rakip markalara göre en üst seviyeye çıkarılmıştır.

Anma Çapı DN50 – DN 300
Anma Basıncı PN10 – 16
Gövde GG25 Pik Döküm / GGG 40 Sfero Döküm
Flanş Standardı TS ISO 7005-2 / TS EN 1092-2
Boyutlandırma DIN 3202 – F4 / TS EN 558/1 – 14
Çalışma Sıcaklığı -10 °C … +80 °C
Boya Elektrostatik Epoksi Mavi

DRG TİPİ VANALAR
Piston Aktuatörlü – Klape Kapamalı Vanalar

DRG Tipi kontrol vanası piston aktuatörlü, klape kapamalı tipte kontrol vanasıdır. Çap aralığı 2″ – 36″ (DN50 – DN900) ve basınç sınıfı PN 16 – PN 64 aralığında üretilmektedir.

Genel olarak ağır çalışma şartları, yüksek basınç ve büyük çaplı uygulamalarda tercih edilir. Kavitasyon direnci en yüksek vana tipidir. DRG tipi vana globe gövdeli, piston aktuatörlü, klape kapamalı bir vana olduğu için talep edilen basınç değişikliklerine anında cevap verir ve diyaframın esnemesiyle oluşan basınç algılama hassasiyet eksikliği bu tip vanada görülmez.

Piston aşınsa dahi servis verilene kadar vananın birden kontrolden çıkma ihtimali yoktur. 12″ den büyük çaplarda görülen farklı klape, klape gömlek seçenekleri ve gövde duvarlarının uzaklaştırılmış tasarımı ile DRG Tipi Vana aşınma ve kavitasyona maksimum direnci sağlar. Baraj tipi su alma yapısı ve basınç düşürme istasyonları için tasarlanmıştır.

Anma Çapı DN50 – DN300 / DN400 – DN900
Anma Basıncı PN25 / PN16 – 64
Gövde GG25 Pik Döküm / GGG 40 Sfero Döküm
Flanş Standardı TS ISO 7005-2 / TS EN 1092-2
Boyutlandırma DIN 3202 – F4 / TS EN 558/1 – 14
Çalışma Sıcaklığı -10 °C … +80 °C
Boya Elektrostatik Epoksi Mavi

FLATÖRLÜ SEVİYE KONTROL VANALARI

POMPA KONTROL VANALARI

SOLENOID VANALAR

BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ VANALAR

BASINÇ TAHLİYE VANALARI

BASINÇ SABİTLEME VANALARI

DEBİ KONTROL VANALARI

DARBE ÖNLEYİCİ VANALAR

RAP TİPİ VANALAR
Otomatik Plastik Kontrol Vanaları

DKY Plastik Kontrol Vanaları mevcut hat basıncıyla çalışan diyafram kapatmalı otomatik kontrol vanalarıdır. Özel gövde ve diyafram tasarımıyla düşük basınç kaybında düzgün bir akış sağlar. Geniş basınç aralığında çalışabilme yeteneğine sahiptir. Esnek diyafram özelliği darbersiz açma ve kapama sağlar.

Plastik malzeme kullanımı sebebi ile maliyeti düşüktür. Vana gövdesinde yatak, burç ve mil yoktur. Vana ömrü diğer vanalara göre daha uzundur. Vananın hareketli olan tek parçası ise diyaframdır.

Uygulamalar

 • Tarımsal Sulamada
 • Şebeke Suyu Hatlarında
 • Filtrasyon Sistemlerinde
 • Endüstriyel Tesislerde
Anma Çapı   DN40 – DN100 ( Flanşlı ve Dişli)
Anma Basıncı PN10 – 16
Malzeme  GGG 40 Sfero Döküm
Flanş Standardı  TS ISO 7005-2 / TS EN 1092-2
Boyutlandırma  DIN 3357/6-1 / TS EN 558/1-14
Çalışma Sıcaklığı  -10 ºC … +80 ºC
Boya  Elektrostatik Epoksi Mavi

PLASTİK VANALAR

Ara